با توجه به سوال های مکرر بازدیدکنندگان عزیز در مورد لغو قانون تعیین وضعیت خدمت سربازی برای دریافت گواهینامه و ابهامات پیش آمده، تصمیم گرفتیم پرونده کاملی از در این خصوص ایجاد کنیم و بصورت مفصل به آن بپردازیم.

چندی پیش بود که در خبرها خواندیم آقایان برای دریافت گواهینامه رانندگی نیازی به کارت پایان خدمت ندارند.

از تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۶ بصورت عملی قانون داشتن کارت پایان خدمت در تمام آموزشگاه ها برداشته شد

سردار مهری- رییس پلیس راهور ناجا در گفت‌وگویی اظهار داشت: برابر ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح و به استناد ماده ۵۴ قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه از فردا اول آذرماه صدور گواهینامه رانندگی اعم از خودرو و موتورسیکلت بدون‌کارت پایان خدمت یا معافیت آغاز می‌شود.

وی افزود: بر این اساس افراد متقاضی ذکور بالای ۱۸ سال سن می‌توانند از اول آذرماه جهت ثبت نام برای دریافت گواهینامه رانندگی به آموزشگاه‌های مجاز مراجعه کنند.
رییس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: در این خصوص به کلیه آموزشگاه‌های رانندگی در سراسر کشور ابلاغ شده است تا نسبت به ثبت نام متقاضیان بدون نیاز به دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی و پس از طی مراحل لازم اقدام کنند.

۲۸ آذر: تماس های متعددی از شهر های مختلف داشتیم مبنی بر اینکه ثبت اطلاعات هنرجویان در سیستم سراسری نیروی انتظامی با خطای نامشخصی روبرو شده است که باعث بلاتکلیفی شده است و دلیل این خطا مشخص نیست!

۲۹ آذر: بعد از ابلاغ و اجرایی شدن این قانون شایعات زیادی در خصوص شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب در اینترنت مطرح شده بود و حتی گزارش هایی از مسئولان در تائید این موضوع منتشر شده بود، طبق بررسی های ما این طرح نمی تواند کمکی به شناسایی مشمولان و سربازان غایب کند

 

آیا این قانون باعث شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب می شود؟

به چند دلیل این قانونی نمی تواند کمکی به شناسایی مشمولان و سربازان غایب کند

۱- تعیین تکلیف وضعیت خدمت برای تمام متقاضیان لغو شده اعم از کسانی که کارت پایان خدمت و یا معافیت دارند و کسانی که مشمول هستند.

۲- در این حالت هیچ متقاضی حتی فردی که کارت پایان خدمت دارد و یا معافیت تحصیلی و غیره دارد مدارکی برای وضعیت خدمت خود ارائه نمی دهد. بنابراین تشخیص اینکه از بین متقاضیان چه افرادی مشمول هستند و یا غایب هستند کار بسیاری دشواری است.

۳- در واقع نیروی انتظامی مشخصات همه افراد مشمول را دارد و اگر اراده ای برای شناسایی و دستگیری مشمولان و غایب ها داشته باشد از منابع دیگر مانند سازمان نیروهای مسلح، ثبت احوال و وزارت علوم می تواند نسبت به شناسایی مشمولان و دستگیری آنها اقدام کند و نیازی به اطلاعات و پرونده این افراد در آموزشگاه های رانندگی دارد.

۴- تا کنون و بعد از گذشت ۱ ماه از این قانون هیچ موردی در خصوص دستگیری و شناسایی مشمولان غایب وصول نشده است.

 

اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.