۱- اصل و کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال) (در شناسنامه‌های جدید: کپی صفحه محله تنظیم سند)
۲- اصل و کپی کارت ملی
۳- کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمی
۴- اصل گواهینامه مربوطه بر اساس یکی از شرایط زیر :
 • اعتبار آن به پایان رسیده باشد.
 • مخدوش و یا مهر و مندرجات آن ناخوانا شده و یا اینکه مشخصات شناسنامه‌ای فرد و یا وضعیت جسمانی دارنده گواهینامه تغییر یافته باشد.
 • مفقود شده باشد که می‌بایست در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام داده و در صورت نبود سابقه، به اداره راهنمائی و رانندگی صادر کننده گواهینامه مراجعه و برگه استعلام را تهیه نموده و به دفتر ارایه دهند.

توجه :
دارندگان گواهینامه‌های قدیمی (پایه دوم قدیم، پایه یکم قدیم، ب۱، ب۲، پ۱، پ۲، موتورسیکلت، انواع ویژه، تراکتور چرخ لاستیکی) می‌توانند جهت صدور گواهینامه رانندگی جدید و یا تجمیع نمودن آنها، زودتر از موعد مقرر، درخواست تعویض گواهینامه رانندگی نمایند.
۵- عکس: برای گواهینامه پایه یک، دو قطعه عکس رنگی و برای گواهینامه گروه ب، ۳ قطعه عکس رنگی در ابعاد ۳×۴ بدون عینک، کلاه، کراوات و آرایش (بدون پیرایش مو و محاسن)، تمام رخ به صورتی که گردی صورت معلوم و مربوط به سال جاری باشد.
۶- اعلام گروه خونی: ارائه هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه و … که گروه خونی در آن درج شده و یا حتی خوداظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا خوداظهاری) در خصوص تعیین و ثبت گروه خونی متقاضی کافی می‌باشد.
۷- پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر
توجه : واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
ردیفگواهینامه‌مبلغبابت
۱کلیه گواهینامه‌ها۲۰۰,۰۰۰ ریال
(بیست هزار تومان)
هزینه‌های تعویض و تبدیل به گواهینامه هوشمند
۲ ۱۰,۰۰۰ ریال (هزار تومان)حق تمبر
به ازای هر سال دیرکرد از تاریخ پایان اعتبار گواهینامه می‌بایست مبلغ ۵۰,۰۰۰ ریال (پنج هزار تومان) که از طریق دستگاه‌های کارت خوان دفاتر پرداخت شود.
توجه مهم: این جریمه دیرکرد پس از گذشت یکسال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اخذ می‌شود.

۸- گواهی عدم اعتیاد : متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه پایه یکم (در تهران) جهت انجام تست اعتیاد پس از دریافت معرفی‌نامه از دفاتر می‌بایست به یکی از مراکز ذیل مراجعه نمایند:

 • بیمارستان ولیعصر(عج): تهران – بالاتر از میدان ونک
 • بیمارستان امام سجاد (ع): تهران، خیابان بهار شمالی، بالاتر از خیابان طالقانی، کوچه مهندسی
 • درمانگاه حضرت زینب(س): شهرری – دولت آباد

توجه :  هزینه معاینه پزشکی و انجام تست اعتیاد و ارسال گواهینامه توسط پست به آدرس متقاضی و خدمات الکترونیک به عهده متقاضی می باشد.

نکات مهم مشترک بین همه گواهینامه‌ها:

الف) حضور شخص متقاضی به منظور اخذ اثر انگشت در دفتر الزامی است.

ب) با ارائه مدارک فوق به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برگه معاینه چشم صادر می‌شود که معاینه می‌بایست توسط یکی از پزشکان معتمد ناجا انجام پذیرد.

 • برای تعویض گواهینامه گروه ب موقت، انجام معاینه چشم نیاز نیست و ارائه یک قطعه عکس کافیست.
 • متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد ازانجام معاینه چشم می‌بایست ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.
 • کسانی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته‌ و قصد اخذ المثنی یا تمدید گواهینامه با همان شرایط را دارند نیازی به مراجعه به شهرک آزمایش ندارند و فقط می‌بایست توسط پزشکان معاین معتمد ناجا معاینه شوند.

ج) در مورد کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده از عینک ندارد تأییدیه یک پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است.

د) کسانی که قبلاً دارای نقص عضو بوده‌اند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا نموده است، پس از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش برای این اشخاص الزامی است.

هـ) افرادی که گواهینامه آنها با استفاده از با لنز طبی می‌باشد بعد از حضور در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی می‌بایست به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.

توجه : پس از اتمام امور مربوط به این خدمت، رسیدی تحویل متقاضی خواهد شد که می‌تواند تا تاریخ اعتبار آن به مأموران راهنمایی و رانندگی ارایه شود.
تعرفه این خدمت در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با احتساب هزینه پستی مبلغ ۲۹۲،۰۰۰ ریال (بیست و نه هزار و دویست تومان) می باشد که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  امید در ۲۸ شهریور, ۱۳۹۸

  اگه اطلاع رسانی میکنید درست انجام بدید.حدود ۵۱هزار پلیس+۱۰ جدای از هزینه های بالا دریافت میکنه و مبلغ ۲۷ هزار تومن هم مطب معاینه چشم میگیره.آخه این چه وضعشه

  پاسخ
 2. Avatar
  شهریار در ۵ تیر, ۱۳۹۸

  سلام
  اقا از من خیلی بیشتر از این مبلغ رو گرفتن.من چطوری و از کجا باید پیگیری کنم.همه چی شده دزدی صدات درنیاد جیباتم خالی میکنن
  راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
 3. Avatar
  داودص در ۳۱ فروردین, ۱۳۹۸

  آقا کجا هزینه ۲۰ هزار تومنه من رفتم پلیس+۱۰ فقط ۳۶ تومن هزینه اولیه باسه المثنی از من گرفت

  پاسخ
  • Avatar
   عرفان در ۳۱ اردیبهشت, ۱۳۹۸

   سلام بنده خدا هزینه تعویض میشه ۱۵۰هزار تومن واقعا خسته نباشید

   پاسخ
  • Avatar
   حمید در ۲۲ آبان, ۱۳۹۸

   کاش پلیس ابتدا راست گفتن را یاد میگرفت، هزینه تعویض ۵۷۰۰۰ تومان عکس ۷۰۰۰ تومان. معاینه چشم۲۷۰۰۰ تومان بازا هرسال تاخیر هم ۱۸۰۰۰ تومان همین لمروز ازم گرفتند

   پاسخ

پاسخی بگذارید

قبولی تضمینی در آزمون آیین نامه و آزمون عملیبا بسته طلایی 100% گواهینامه خواهید گرفت

* محتویات بسته طلایی: نمونه سوالات آیین نامه مقدماتی، اصلی و فنی (آپدیت جدید 98) + منتخب سخت ترین سوالات + جزوات آموزش رانندگی و راهنمای قبولی در آزمون عملی و تو شهری

خرید آنلاین